Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/?id=http://blog.mediaelements.pl/budowanie-zespolu/jak-zatrudniam-osoby/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/jw44/domains/mediaelements.pl/public_html/blog/wp-content/themes/salient/functions.php on line 44 Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/?id=http://blog.mediaelements.pl/budowanie-zespolu/jak-zatrudniam-osoby/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/jw44/domains/mediaelements.pl/public_html/blog/wp-content/themes/salient/functions.php on line 44

Jak zatrudniam osoby

Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/?id=http://blog.mediaelements.pl/budowanie-zespolu/jak-zatrudniam-osoby/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/jw44/domains/mediaelements.pl/public_html/blog/wp-content/themes/salient/functions.php on line 44

Jeszcze przed studiami usłyszałem od mojego nauczyciela projektowania, że mam potencjał, ale nie mogę pracować sam, bo efekty będą kiepskie. Faktycznie musiałem poświęcić co najmniej 5 lat obserwacji tego fenomenu, nim zorientowałem się, że ma racje. Kolejne lata poświęciłem na uczeniu się tej trudnej sztuki. Byłem na różnych kursach, podpatrywałem duże firmy. Najwięcej jednak nauczyłem się robiąc to sam i pomagając innym.
Nie czuje się ekspertem, ale poniższy artykuł jest dla osób, które jeszcze nigdy nie próbowały, a nie wiedzą od czego zacząć.

Oto czego się nauczyłem:2

  • Każdy z nas ma swoje ograniczenia i swoje plusy.
  • Przeciętna doktryna mówi, że trzeba pracować nad swoimi minusami, zmieniając je w plus, jest błędna. (wyjątek stanowi umiejętność współpracy)
  • Należy pracować nad swoimi plusami, a minusy uzupełniać współpracą z innymi.
  • Na Ziemi żyje 7 miliardów ludzi i każdy jest inny, ale jest kilkanaście sposobów by wybrać tą odpowiednią.
  • Sztuka rekrutacji jest trudna a jej nauka żmudna i lepiej dać wykazać się specjaliście, ale pierwsze kroki musisz zrobić Ty.
  • ok. 60% populacji – to są osoby o uniwersalnej osobowości i te osoby nadają się na większość stanowisk. (dla korporacji i firm) ok. 25% populacji, to osoby mające bardziej ukierunkowaną osobowość, reszta to grupa osób bardzo odbiegająca od normy, których miejsce pracy jest ściśle określone.
  • 2 ostatnie grupy to często przedsiębiorcy albo osoby pełniące nietypowe role w firmach.
  • Lepiej zatrudnić osoby o odpowiedniej osobowości i niż o nie wiadomo jakich kompetencjach.
  • Oprócz etatu – jest kilkanaście innych form zatrudniania.
  • zatrudnianie jest jedną z najbardziej kosztownych inwestycji w firmie. Wiedza jak to robić jest na wagę złota.

Zapraszam do uczestnictwa w studium przypadku, gdzie w formie krótkich relacji pokaże jak sam zatrudniam osobę, na pewne stanowisko.  Studium nie jest moderowane, więc będziesz mógł się uczyć także na moich błędach.

 

 

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij
-->