Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/?id=http://blog.mediaelements.pl/dla-blogerow/gdzie-szukac-darmowych-i-tanich-zdjec/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/jw44/domains/mediaelements.pl/public_html/blog/wp-content/themes/salient/functions.php on line 44 Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/?id=http://blog.mediaelements.pl/dla-blogerow/gdzie-szukac-darmowych-i-tanich-zdjec/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/jw44/domains/mediaelements.pl/public_html/blog/wp-content/themes/salient/functions.php on line 44
Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/?id=http://blog.mediaelements.pl/dla-blogerow/gdzie-szukac-darmowych-i-tanich-zdjec/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/jw44/domains/mediaelements.pl/public_html/blog/wp-content/themes/salient/functions.php on line 44

Ostatnio, ktoś  podpierniczył mojej klientce wizualizacje na pewnym portalu. Przyznam, że przykry to widok .Tak jak 10 lat temu właściciele i sądy zlewały temat, tak teraz już nie jest tak oczywiste. Dlatego warto zadbać o legalność zdjęć na stronie. Najzabawniejsze jest to, że miliony ludzi udostępnia przepiękne zdjęcia i grafiki  i oferuje je na bezpłatnych licencjach albo w bardzo niskiej cenie.

Trzeba wiedzieć gdzie szukać.

Dlatego warto przyłożyć szczególną wagę do sposobu pozyskiwania zdjęć na naszą stronę. Na szczęście w sieci znajdziemy sporo serwisów udostępniających zdjęcia które możesz użyć bezpłatnie. Nie są one tak dobrze sklasyfikowane i często są gorszej jakości. Ale jeśli zastosujesz kreatywne trik z samego dołu tego artykułu – będzie całkiem dobrze.

1. flickr

W tym roku Flickr.com przygotował super wyszukiwarkę i nie trzeba korzystać z różnych dodatków. Wpisz z prawej strony interesującą Cię frazę i wybierz licencje.

flickr

 

Najważniejszą z rzeczy które powinieneś wiedzieć, korzystając z licencji Creative Commons – to po pierwsze nie wszystkie pliki możesz wykorzystywać komercyjnie, i nie wszystkie możesz modyfikować.

flickr2

 

Pamiętaj też, że wszystkie licencje zobowiązują Cię do podania autora zdjęcia (źródło: uznanie autorstwa). Więcej szczegółów znajdziesz na stronie wikipedii:
Jest też inna wyszukiwarka CC –  http://search.creativecommons.org/ – dzięki niej możesz wyszukać zdjęcia nie tylko we Flickr.

2. Google

Także Google umożliwia filtrowanie obrazów według CC – jednak moim zdaniem wyniki są gorsze.

google_cc

 

 

3. Compflight

compufight

Równie dobra, choć mniej znana jest wyszukiwarka Compflight http://compflight.com/ oferująca zaawansowane przeszukiwanie najpopularniejszych serwisów. Działa – choć wygląda na to że dawno nie była rozwijana.

 

4. Stock.XCHNG

Inną wartą zainteresowania stroną jest Stock.XCHNG: http://www.sxc.hu/ Jeśli jednak chcemy komercyjnie wykorzystać zdjęcie z tego serwisu, należy zwrócić uwagę by posiadało ono licencję Standard.

5. Freepik.

Ten serwis był objawieniem wielu pół roku temu – setki tysięcy ilustracji wektorowych.

freepik

 

 

6. Wikipedia:)

Można zajrzeć także na Wikipedię, na której zdjęcia objęte są licencją Creative Commons. Pomoże w tym  wyszukiwarka http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Images
Gdy zamiast zdjęć szukamy grafik, warto zajrzeć na serwis DeviantArt www.deviantart.com  którego także pozwoli nam znaleźć darmowe dzieła.

 

Serwisy płatne

Jeśli jednak, mimo poszukiwań, nie znajdziemy interesujących nas zdjęć na bezpłatnych serwisach, można poszukać ich a stronach oferujących często tanie (np. za 1 dolara) a posiadające wysoką wartość artystyczną i techniczną zdjęcia. Ze swej strony poleciłbym przede wszystkim http://www.istockphoto.com/ serwis oferujący miliony wysokiej klasy zdjęć. Innym serwisem równie dobrym jest Photodune http://photodune.net/
Inne, warte przeszukania serwisy oferujące tanie a dobre zdjęcia to m.in.:

Free Digital Photos http://www.freedigitalphotos.net/
Getty Images http://www.gettyimages.com/creativeimages/royaltyfree
Stock Free Images http://www.stockfreeimages.com/
Fotolia http://pl.fotolia.com/
Photos http://www.photos.com/

shuterstock.com
Istock.com

 

——————– Aktualizacja —————-

Unsplash.com

Bardzo ciekawa strona na licencji Creative Commons Zero. Czyli – możesz zrobić ze zdjęciami, które znajdziesz „Cokolwiek zechcesz”. Zdjęcia są świetnej jakości i bardzo ciekawe. Jest możliwość subskrypcji zdjęć.

pixabay.com/

To jeszcze inna strona oparta na podobnej licencji – Public Domain, gdzie możesz znaleźć bardzo dużo dosyć zdjęć dobrej jakości.

 

Umiejętność szukania

Na koniec podam kilka wskazówek – których nigdzie nie znajdziecie:) Mianowicie aby zaoszczędzić trzeba umieć szukać. Tutaj potrzebna jest wprawa i spryt. No i odrobinę wiedzy:

Udostępnij stronę, aby zobaczyć zawartość.

To wszystko. Mam nadzieje, że Cię zainspirowałem. Jest jeszcze kilka na prawdę dobrych sposobów na wyszukanie dobrych ilustracji do artykułu – ale o tym następnym razem.

zdjęcie na okładce flickr: Dustin Gaffke

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij
-->